Toggle navigation
Wesoła to dzielnica Warszawy położona w prawobrzeżnej części miasta. Została przyłączona do stolicy w 2002 roku, a od 1968 roku stanowiła samodzielne miasto. Liczba mieszkańców Wesołej wynosi około 25 tysięcy osób, natomiast powierzchnia zajmuje niecałe 23 km².
Największa część Wesołej pokryta jest lasami. Znajduje się tu Rezerwat Bagno Jacka oraz spora część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
Oprócz lasów znajdziemy tutaj wiele wzniesień wydmowych tworzących paraboliczne wały, poprzecinanych bagnami i torfowiskami. Przez teren tej dzielnicy nie przepływa rzeka, ale w licznych zagłębieniach terenów leśnych występują liczne oczka wodne.
Główne ulice nie przypominają już dawnych, piaszczystych ścieżek. Zniknęły drewniane latarnie i zmieniły się fasady domów. Trakt Brzeski zyskał status drogi międzynarodowej. Ale mimo tych zmian obecna Wesoła nie straciła wiele ze swojego letniskowego uroku.
Do dzisiejszego dnia rosną jeszcze tutaj drzewa, które były świadkami wypraw kupieckich ze Wschodu na Zachód, podróży królowej Bony w towarzystwie dworzan, czy wypraw króla Stefana Batorego lub Stanisława Augusta Poniatowskiego przemierzających tereny królestwa. To właśnie tędy Napoleon prowadził swą ogromną armię w czasie wyprawy na Rosję i tędy wracał po swojej klęsce.
Rozwój osadnictwa w Wesołej związany był z powstaniem trasy Kolei Terespolskiej za czasów zaboru rosyjskiego, która miała stać się ważnym elementem strategicznym w wojskowych planach Moskwy. W dzielnicy tej powstała wówczas platforma przeładunkowa, która stopniowo przekształcona została w przystanek kolejowy. Właśnie tutaj powstały pierwsze domy urzędników państwowych, kolejarzy, tramwajarzy oraz letnie domy dyrektorów banków i gazowni. Miejsce to stopniowo rozrastało się, by w roku 1918 przybrać nazwę Wesoła.
Pod koniec lat 70-tych nastąpił na tych terenach gwałtowny rozwój budownictwa o charakterze willowym, czemu sprzyjały naturalne walory klimatyczne i krajobrazowe okolicy.
Obecni mieszkańcy Wesołej mają dostęp do handlu i usług, które nawet jeśli czasami nie są dostępne na miejscu, to można je zamówić na telefon. Dobrym przykładem może być pranie dywanów, wykładzin, ubrań i prasowanie garderoby, które posiada w swojej ofercie okoliczna pralnia dywanów. I ze względu na rynkowe, przyjazne podejście do klienta, pranie wykładzin, ich ozonowanie oraz usuwanie plam, roztoczy, sierści czy włosów z powierzanych dywanów, oferuje także mieszkańcom pozostałych dzielnic Warszawy, a nawet okolicznych miejscowości.
W przypadku starych, rodzinnych, pamiątkowych dywanów sporą popularnością cieszy się ich usztywnianie oraz obszywanie, by zapobiec dalszym uszkodzeniom i zachować tak wartościowe pamiątki dla kolejnych pokoleń. A jest co chronić przed zapomnieniem.